Zřícenina hradu Vikštejn

Zřícenina

Někdejší hrádek Vikštejn najdete na nedaleko města Vítkov. Rozpíná se na skalnatém vrchu s výhledem na meandry řeky Moravice. Kdysi býval Vikštejn pevností, dnes se z něj však zachovaly jen části hradeb s obrysy oken malá vyhlídková věž, odkud je nádherný výhled na okolní lesy Nízkého Jeseníku

Historie hradu sahá asi do poloviny 13. století, kdy ho nechal založit Vítek z Kravař, po kterém také dostala stavba jméno. Podle staré pověsti rád pořádal rytířské turnaje. Jednou se dostal do sporu s divokým rytířem Tunklem, který mu slíbil pomstu. Jak řekl tak udělal, počkal si, až Vítek odjede do bojů, poté pronikl do hradu, odvlekl Vítkovu ženu na cimbuří a svrhl ji do řeky Moravice. Legenda vypráví, že nebohá choť Vítka z Kravař na hradě dodnes straší ve zkrvaveném rouchu. 

V tehdejší době hrad náležel k opavskému knížectví, a měl tak bránit jeho jižní část. Poprvé se z něj zřícenina stala již v roce 1648, kdy ho slezský zemský velitel Gonzaga nechal vyhodit do povětří, následně byl však opraven. Na konci 18. století byl v nedaleké Dubové postaven zámek, na Vikštejn se zapomnělo a hrad chátral.

.

Jak se na místo dostanete?