„Trochu jiná dovolená”

Aktuální teplota:

Jánské Koupele

Jánské Koupele

Přibližně 4 km od Davidova mlýna jsou vzdáleny Jánské Koupele, bývalé lázně ležící severozápadně od Vítkova v rozsáhlých lesích při řece Moravici.

Součástí lázní, které byly v provozu až do roku 1993, je řada lázeňských domů, dnes bohužel chátrajících, a celkem čtyři léčivé uhličito-železité prameny zámé již od 18. století. Nad pramenem Marie nechal hrabě Razumovsky v roce 1898 postavit dřevěný pavilon, podobně jako zděný chrámek v řeckém stylu s vyzděným kruhovým pramenem nad pramenem Pavla. Oba je možné si prohlédnout v přilehlém parku.

Okolo Jánských Koupelí existovalo mnoho promenádních vycházkových tras, které se využívaly k takzvané terénní léčbě. Podél těchto tras byly lavičky, které umožňovaly odpočinek a relaxaci návštěvníků. Jedna z nejoblíbenějších byla procházka na skály Lorelei, která vedla na skály naproti Moravickému mlýnu, ze kterých byl krásný výhled na celé údolí Moravice.

Do Jánských Koupelí se jezdily zotavovat osoby s chorobami srdce a oběhového ústrojí, s chronickými onemocněními dýchací a nervové soustavy, dále s revmatismem, dnou a křivicí.

Celkový dnešní stav lokality je značně neutěšený. Od počátku roku 2016 má tento areál bývalých lázní nové majitele, snad se tedy v blízké budoucnosti Jánské Koupele dočkají tolik potřebné rekonstrukce.Chcete se dozvědět více?

Máte-li zájem o bližší informace k tématu "Jánské Koupele", kontaktujte nás.
Vyplňte prosím pole Váš dotaz a chcete-li od nás obdržet odpověď tak také Email.